Mookie Betts, Dodgers'ın Pirates'i yenmesiyle yaşadığı çöküşü atlattı

Uzaylı

New member
PITTSBURGH —

Dave Roberts anlatıyı fazlasıyla uygun bulsa bile bu soru kaçınılmazdı.

Dodgers'ın yıldızı Mookie Betts, sezona hücumda hızlı bir başlangıç yaptıktan sonra son haftalarda soğumuştu. Perşembe gününe girerken Betts 25'e bir düşüş yaşadı. 29 Nisan'dan bu yana oynadığı son 32 maçta 0,236 ve vasat bir 0,685 OPS vuruşu yaptı. Daha önceki 54 maçında sadece dört home run yaptıktan sonra küçümsenen gücü de ortadan kaybolmuştu.

Perşembe öğleden sonra Roberts'a şu soru soruldu: Betts'in günlük kısa stoper olarak iş yükü – MLB kariyerinde ilk kez bu baharda geçtiği pozisyon – plakadaki üretimini etkiliyor mu?

Hayır, yönetici kararlı bir şekilde iddia etti.

“Bence tembel ve kolay cevap şu: [that his recent struggles are] stoperdeki iş yükü nedeniyle,” diye ısrar etti Roberts. “Bence bu, dünyanın Mookie'nin sıcak kalmamasını bekleyeceği ve nedeninin bu olduğunu söyleyeceği durumlardan biri.”

Birkaç saat sonra Betts bu hikayeyi en azından bir geceliğine susturdu.

Dodgers'ın Pittsburgh Pirates tarafından süpürülmesini önleyen 11-7'lik galibiyette Betts, iki vuruş kaydederek, dört kez üsse ulaşarak ve en önemlisi altı turda üç turluk bir home run yaparak hücumda liderliği sürdürdü. Beşinci atış, Dodgers'ın erken dönemdeki ileri geri mücadeleden uzaklaşmasına yardımcı oldu.

“Bir oyunda her şey olabilir, bu yüzden bazı şeyleri ortaya koymalıyız. [more] birlikte oyunlar,” dedi Betts.

Son dönemdeki çöküşünün sebebinin stoper oyunu olduğu fikrine gelince?

“Muhtemelen 21 ya da 22 yaşımdan beri hissettiğim en iyi şey bu” dedi. “Yani bunun kesinlikle hiçbir rolü yok. Tamamen benim.”

Perşembe, Betts'in bir profesyonel olarak ilk kez stoperde tam zamanlı oynarken Mart ve Nisan aylarında 0,368'lik vuruşuyla sezonun açılış haftalarında sıklıkla sağladığı öne çıkan performanstı.

O zamanlar Betts'in iki yönlü mükemmelliği hayranlık uyandırıcıydı. Bu, MLB kariyerinin çoğunu Altın Eldiven sağ saha oyuncusu olarak geçirdikten sonra savunmada çok yönlülüğünün ve böylesine önemli bir pozisyonu yeniden öğrenmenin getirdiği artan iş yükünü idare etme yeteneğinin bir kanıtıydı.

Roberts yakın zamanda Betts'in stoper pozisyonuna geçişiyle ilgili olarak “Sözleri bulamıyorum” dedi. “Bunun bu seviyedeki bir oyuncu için daha önce yapıldığını düşünmüyorum.”

Mookie Betts, Perşembe günü beşinci vuruşta Pittsburgh Pirates yardım atıcısı Ben Heller'ın üç sayılık home run vuruşunu yaptıktan sonra üsleri yönetirken kutlama yapıyor.

(Gene J. Puskar / Associated Press)

Ancak Betts'in rakamları azaldıkça spekülasyonlar artmaya başladı. Stoper oynamanın getirdiği zorunluluklar onun hücum üretkenliğini azaltıyordu. Sayısız saatler süren maç öncesi savunma antrenmanları vücuduna zarar veriyordu. Konum değişikliğinin, bazı taraftarların (ve Dodgers yetkililerinin) ilk değişikliği yaptığında korktuğu türden istenmeyen yan etkilere sahip olmasıydı.

Eski bir MVP'nin bile ancak bu kadar uzun süre başa çıkabileceği düşünülüyordu.

Ancak Perşembe günü bu teori sorulduğunda Roberts alay etti.

Roberts, bu “anlatı”nın, Betts'in uzun süredir bir smaçör olarak soğuk esnemelere eğilimli olduğu gerçeğini gözden kaçırdığını söyledi. Bu, vuruşunun biraz hatalı olduğu ve genellikle cezalandırdığı “bazı atışları kaçırmasına” yol açtığı yönündeki daha basit bir açıklamayı dikkate almadı.

Roberts, suçu Betts'in kısa süreli iş yüküne yüklemeden önce, “Sadece zamanın geçmesini istiyorum” dedi. “Onun çalışmasına güveniyorum. Vuracağını biliyorum. Stoperde çok daha iyi hale geldi. Ve hâlâ birinci sıradaki bir basketbol kulübümüz var. O hala oldukça iyi bir oyuncu.”

Betts Perşembe günü bu kadarını destekledi.

Betts oyunu tek bir vuruşla önde götürdü ve Freddie Freeman'ın yılın sekizinci golü olan üç sayılık vuruşuyla vurgulanan dört sayılık ilk atışı ateşledi.

Pirates (29-33) sonunda geri döndü ve Dodgers'ın ilk beş oyuncusu Walker Buehler'ı kötü savunmanın gölgelediği bir başlangıçta dört koşuyla (üç kazanılmış) etiketledi – Dodgers Perşembe günü üç hata yaptı ve birkaç başka oynanabilir yanlış yaptı. Yılın en kötü savunma performansı çok uzaktı ve üçüncü çeyreğin sonunda Nick Gonzales'ten maç berabere kalan iki sayılık bir sayı geldi.

Ancak daha sonra Betts, Dodgers'ın (39-25) tamamen öne geçmesine yardımcı oldu.

Dodgers'ın başlangıç atıcısı Walker Buehler, Perşembe günü Pirates'e karşı ikinci vuruşta atış yapıyor.

Dodgers'ın başlangıç atıcısı Walker Buehler, Perşembe günü Pirates'e karşı ikinci vuruşta atış yapıyor.

(Gene J. Puskar / Associated Press)

Teoscar Hernández'in tek başına home run'u (sezonun 13.'ü, Ulusal Lig'de en çok beşinci), Kiké Hernández'den bir RBI double'ı ve çalıntı bir üs denemesinde sayı hatası içeren altı turluk beşinci vuruşta , Betts ünlem işareti koydu.

Pirates'in kurtarıcısı Ben Heller'a karşı 1'e 1 sayımda Betts, bölgenin kalbinin üzerinde bir platinle kare oluşturdu. Üç seferlik patlama 410 fit ilerledi ve duvarın hemen ortasından geçti. Ve Betts üsleri dolaşıp, sezonun 10. golünü soğukkanlı bir şekilde takımın sığınağına ve arenasına bir puan vererek kutlarken, son mücadelelerinin beyhudeliği hızla hafızalardan silindi.

Roberts, “Mookie canlandı” dedi. “Onun için bir namluyu yakalaması, orta sahanın derinliklerine gitmesi gerçekten iyi bir işaretti.”

Elbette, Betts'in kendisinin de belirttiği gibi, stoper anlatısını tamamen boşa çıkarmak için birden fazla büyük oyun gerekecek.

31 yaşındaki oyuncu hâlâ takımdaki herhangi bir saha oyuncusu kadar günlük maç öncesi saha oyuncusu alıyor. Halen günlük kısa stoper olmanın inceliklerini öğreniyor (bu, perşembe günü ikinci atıştaki bir atış hatası ve diğer birkaç yanlış oynanan saha oyuncusunda açıkça görülen bir şey). Hâlâ sadece günlük olarak stoperle başa çıkamayacağını, aynı zamanda sopayla elit düzeyde üretimi sürdürebileceğini kanıtlamaya çalışıyor.

“Ben konuşuyordum [teammate Gavin] Betts şöyle konuştu: “Maç sırasında Lux'a baktım ve 'Bu şimdiye kadar yapmak zorunda kaldığım en zor şey' dedim.”

Ancak Dodgers'ın görüşüne göre bu onun yeteneklerinin ötesinde de değil. Şimdilik, günlük kısa stoper rolü değişmedi.

Betts, “Birçok şeyi düzeltmem gerekiyor” dedi ve savunmadaki hatalarından yakındı ancak pozisyona uzun vadeli bakış açısından şikayet etmedi. “Çizim tahtasına geri dönelim. Çalışmaya geri dönelim. Ama biliyorsunuz ki galibiyet galibiyettir.”