Bobby Miller ve Walker Buehler rotasyona nasıl geri dönüyorlar?

Uzaylı

New member
Sezon başındaki mücadeleleri benzerdi. Uzun vadeli hedefleri aynı.

Ancak sezonlarını kurtarmak ve Dodgers'ın Ekim ayındaki atış planlarında yer alabilmek için Bobby Miller ve Walker Buehler, son bir ayda oyunlarını yeniden ayarlamaya çalışırken gelişime yönelik farklı yollar izlediler.

Sezon başında yaşadığı omuz sakatlığının olumsuz etkileriyle mücadele eden sağ elinin ikinci yılındaki Miller, All-Star arasından önce küçük liglere gönderilmesinin ardından Dodgers koçlarıyla birlikte çalışmaya başladı.

Buehler ise Tommy John ameliyatından hayal kırıklığıyla döndükten sonra takımdan ayrılmış, kalça sakatlığı nedeniyle sakat listesinde yer aldığı dönemde Florida'daki özel bir eğitim tesisinde zaman geçirmiş ve bu hafta küçük liglerdeki rehabilitasyon görevi için takıma geri dönmüştü.

“Açıkçası, biraz farklı bir yaklaşım vardı,” dedi atış koçu Mark Prior. “Bunlar elma ile elmayı karşılaştıran senaryolar değil.”

Her iki atıcı da Dodgers'ın daha yetenekli kolları arasında, Miller ağır hızlı topuyla ve Buehler ise derin kırıcı silah cephanesiyle. Her ikisi de Dodgers'ın hırpalanmış atış ekibi için potansiyel X faktörleridir ve bu ekip playoff'lara kadar her ikisini de (veya ikisini de) en iyi formlarına geri döndürmek için can atmaktadır.

Ancak Miller ve Buehler'in son bir aydır uyguladıkları alternatif planlar, her atıcının kendine özgü zorluklarını yansıtıyor.

Dodgers'ın atıcısı Bobby Miller, bu ayın başlarında küçük liglere gönderilmeden önce bu sezon yedi maçta 8.07 ERA kaydetti.

(Gina Ferazzi / Haberler)

Prior, Miller için bunun, koçluk ekibiyle birlikte çalışarak “geçen yılki normal atışına geri dönmek” anlamına geldiğini söyledi. Alev atan sağ elli atıcı, omuz sakatlığından dolayı kötü atış alışkanlıkları geliştirip yedi maçta 8.07 ERA elde etti.

“Bir sakatlığın ve ikinci sınıf öğrencisinin biraz da olsa [slump]Haritada nerede olduğunuzu, insanların sizi tanıdığını ve daha iyi bir fikre sahip olduğunu [of how to attack you]”, dedi Prior. “Güvenimiz, Bobby haklı olduğunda, gerçekten işe yarayan beş atışlık bir karışımı olduğunu biliyoruz.”

Buehler ile süreç daha varoluşsal oldu; iki kez All-Star seçilen ve eski Cy Young adayı olan oyuncu, sekiz maçta 5.84 ERA elde ettikten sonra farklı sesler aramaya başladı; ayrıca geçen ay sakatlık listesine girmesine neden olan kalça sorunu da vardı.

Buehler bu hafta, “Ne olmak istediğimi az çok biliyorum,” dedi. “Sadece oraya varan ilk dominoyu bulmakta zorlanıyorum.”

Nitekim Buehler, ikinci Tommy John ameliyatından neredeyse iki yıl sonra bu sezon Dodgers rotasyonuna geri döndüğünde, sağ elini kullanan bu oyuncu eski halinden çok da uzak görünmüyordu.

Hızlı topu 95 mil/saat civarındaydı, bu 2019'dan 2021'e kadar olan zirve yıllarından sadece ufak bir düşüştü. O zamandan beri dönüş hızları da düşmüş olsa da, kendisi ve Dodgers koçları hala atışlarının “özellikleri” tarafından cesaretlendiriliyorlardı, kesici, batıcı, eğri top ve kaydırıcı karışımının ona başlangıçları etkili bir şekilde yönlendirmek için yeterli seçenek sunacağından eminlerdi.

Sorun şu ki, dört dikişli hızlı topuyla rakiplerine meydan okuyan, hatta onları zorlayan bir atıcı olan Buehler, artık bölge içinde böyle agresif bir şekilde saldıramıyordu.

Sayımlarda erken geriye düşüyor, iki vuruşla vuruş yapanları oyundan çıkarmakta zorlanıyor ve bir zamanlar dokunulmaz olan oyuncuların bir dizi vuruş ve uzun home run ile nasıl çevrildiğini izliyordu.

Buehler, “Bu her zaman oyunumun bir parçasıydı,” dedi, “istediğim zaman açabilme yeteneği.”

Ancak bu yıl, “Gerçekten o donanıma sahip değildim,” diye itiraf etti. “Teslimat yerinde olmadığında, tüm kariyeriniz boyunca, bir şekilde gitme hissine sahip olmuyorsunuz [like that].”

İşte bu nedenle, Buehler sakatlık listesine girdiğinde, Dodgers'ın yönetimi onun Florida, Palm Beach yakınlarındaki Cressey Sports Performance'da antrenman yapması isteğini kabul etti. Burası, diğer büyük lig yıldızlarının da sıklıkla ziyaret ettiği, iyi bilinen bir eğitim laboratuvarı.

Buehler, “Farklı sözcükler, farklı düşünceler, farklı hareket kalıpları vb. görüp o hisleri geri kazanmaya çalışmak istedim” dedi.

“'Tamam, hadi Dünya Serisini kazanmamıza yardım etmek için geri dönmeniz için sizi en iyi konuma getirecek şey hakkında konuşalım' diye çok fazla konuştuk,” diye ekledi genel müdür Brandon Gomes. “Ve bunun kendisi için en iyi şey olduğundan emindi.”

Buehler'in özel eğitime ilk girişimi değildi. Yedi yıllık deneyimli oyuncu daha önce Driveline ve Push Performance gibi eğitim merkezlerinde çalışmıştı. Uzun zamandır meraklı beyzbol zihniyle tanınıyordu ve modern atış gelişiminin keskin kenarlarını yakından takip ediyordu.

“Farklı bir sese ihtiyacı olduğunu hissetti,” dedi Prior. “Ve bu sorun değil. İster sezon içinde ister sezon dışında olsun, buna her zaman açıktık.”

Ancak bu kez, yaklaşık bir aylık yokluğu bazı bilinmezlikleri de beraberinde getirdi.

Dodgers atış koçları, Buehler'in Florida'daki zamanındaki ilerlemesine dair yalnızca sınırlı bir video gördüler. Ve bu hafta takıma döndüğünde, Prior kulübün Buehler'in bu sezonun başlarında yaşadığı kafa karıştırıcı zorluklardan ne kadarını düzelttiğini “bekleyip görmesi” gerektiğini söyledi.

Los Angeles Dodgers'ın başlangıç atıcısı Walker Buehler

Dodgers'tan Walker Buehler, sakatlık listesine girmesinden bir gün önce, 18 Haziran'da Rockies'ten Brenton Doyle'un ilk maçında yaptığı home run'ı izliyor.

(David Zalubowski / Associated Press)

Prior, “Sanırım hepimiz, eğer her şey fiziksel olarak doğruysa ve o atışları yapıyorsa, playoff maçında neler yapabileceği konusunda oldukça iyi hissettiğimize güveniyoruz,” dedi. “Ancak gördüğümüz gibi, her şeyin umduğumuz ve istediğimiz gibi gitmediğini düşünüyorum. Bu yüzden adım adım ilerleyip nerede olduğumuzu görmemiz gerekecek.”

Öte yandan, Dodgers son haftalarda Miller'a karşı çok aktif bir yaklaşım sergiledi ve onu, atış direktörü Rob Hill ve kulübün oyuncu geliştirme departmanındaki diğer kişilerle çalışması için Triple-A'ya düşürdü.

Miller geçen yıl Dodgers rotasyonunda çaylak bir yıldız olarak ortaya çıktı ve 3.76 ERA ile 11-4'lük bir performans sergileyerek sezon sonrası rotasyonunda yer edindi. Atıcı, sezon başlangıcında St. Louis Cardinals'a karşı altı shutout vuruş yaptıktan sonra bu yıl da bunu geliştirmeye hazır görünüyordu.

Ancak iki hafta sonra Miller, omuz iltihabı nedeniyle sahalardan uzak kaldı ve sakatlığının tedavisi sırasında iki aydan fazla süre sahalardan uzak kaldı.

Geri döndüğünde, teslimatındaki kol yuvasının istemeden kaydığını gördü. Hızlı top hakimiyeti zarar gördü. Kırılan atışlarının tutarlılığı buharlaştı. Ve, aşağı gönderilmeden önceki son çıkışında, Philadelphia Phillies'e dört vuruşta dokuz sayı verdi.

Miller, “'Tamam, kolum harika hissediyor ama topun nereye gittiğini bilmiyorum' gibiydi,” dedi. “Bu beni zihinsel olarak biraz mahvetti.”

Miller, All-Star arasından önceki son haftayı Los Angeles'ta geçirdi ve Hill ile birlikte mekaniğini yeniden ayarlamak için çalıştı.

Miller, “Kelimenin tam anlamıyla ilk gün, bana atış yaptığımda daha gevşek kalmam ve gergin olmamam için bazı yeni egzersizler gösterdi,” dedi. “Kolumu tekrar kırbaç gibi hissettirdi. Gerçekten iyi attığımda hissettiğim şey bu.”

Miller'ın geçen cumartesi günü ilk üçlü-A maçına çıkması, beş vuruşluk gol yemeden başladığı maçta hızını ve daha keskin ikincil becerilerini sergilemesiyle sonuçlandı.

Menajer Dave Roberts, “Bu doğru yönde atılmış iyi bir adımdı” dedi.

Prior, “Onu büyük lig ortamından çıkarmak iyi oldu,” diye ekledi, “Performans göstermeye çalışmanın yarattığı baskıdan.”

Bu hafta sonu hem Miller hem de Buehler'in kulübün Oklahoma City şubesinde sahaya çıkması planlanıyor ve bu sayede önümüzdeki ayın başlarında Dodgers'ın büyük lig kadrosuna yeniden katılmaları bekleniyor.

Umut, her atıcının sezonunu kurtarıp istikrarlı üretimini yeniden keşfetmesi için hâlâ zaman olması.

Kulüp, doğal yetenekleri ve birinci sınıf ham maddeleri göz önüne alındığında, Ekim ayındaki önemli rollere kendilerini adayabilecekleri konusunda iyimser.

Bu yılki takas son tarihine kadar etkili başlangıç oyuncularının az olması ve Yoshinobu Yamamoto ile kulübün rotasyonunun tepesindeki diğer oyuncuların sakatlık sorunlarının devam etmesiyle, bu ikili Dodgers'ın Dünya Serisi şansı için adeta bir piyango bileti haline geldi. Bu, playofflar başlamadan önce kulübün rotasyonunu önemli ölçüde güçlendirmek için en iyi şansı olabilir.

Sonuç olarak, her iki sağ el atıcı da oraya varmak istiyor; oraya varmaları onları farklı yönlere götürmüş ve sezon ortasında tamamen farklı stillerle yeniden başlamalarına yol açmış olsa bile.

“Zihinsel açıdan kendimi çok daha fazla cesaretlendirilmiş hissediyorum. [having] “Teslimat bilgisi” dedi Buehler.

Miller, “Bu benim için ileriye doğru büyük bir motivasyon olacak,” diye ekledi. “Belki de bunu yaşamak beni eskisinden daha iyi hale getirecek.”